مقالات

یادگیری ساده مطالب در سه گام

برای یادگیری هر موضوعی در زندگی میبایست سه مفهوم مهم را مد نظر داشته باشیم.امکان ندارد از این فرایند استفاده کنید و به نتیجه نرسید.این فرآیند در واقع سه ضلع یک مثلث است.برای این که بتوانید به خوبی موضوعی را یاد بگیرید،باید بین این سه ضلع یک رابطه برقرار کنید.شما با استفاده از این مثلث هر درسی،هر موضوعی که یادگی آن تا به حال برایتان مشکل بود را یاد میگیرید و از آن در مواقع مورد نیاز استفاده میکنید.در ادامه شما را با این فرآیند سه مرحله ای آشنا می کنم و میتوانید در زندگی خود از آن استفاده کنید.

 

ضلع اول یادگیری:انگیزه

انگیزه اولین مرحله و اولین گام برای یادگیری هر موضوعی است.انگیزه محرکیه برای روزهایی که موانع و مشکلات،سرعت حرکت شمارو برای رسیدن به هدف کم میکنن.اولین مرحله برای یادگیری انگیزه هست و این را هم بدانید که این انگیزه حتما باید مثبت باشه.انگیزه درواقع مهم ترین و اصلی ترین سوخت ذهن شماست.

ذهن شما برای یادگیری مطالب به سوخت نیاز دارد.اگر این سوخت نباشه،اگر این محرک نباشه شما مطالب را یاد نمیگیرید،یا بی انگیزه و بی حال به طور موقت میفهمید و خیلی زود فراموش میکنید چون ذهن شما علاقه ای به یادگیری موضوع مورد نظر نداره و برای یادگیری مقاومت نشون میده.یکی از اصلی ترین دلایل عدم یادگیری همین نداشتن انگیزه هست.فکر کنید به یادگیری کارها و موضوعاتی که نسبت بهشون هیچ علاقه و انگیزه ای نداشتید.حتما به یاد میارید که چقد حالتون بد میشد،چقد بی حال و بی انرژی بودید و به خودتون میگفتید:پس کی این کلاس،کی این آموزش تموم میشه؟!

مطمئنم چیز زیادی یاد نگرفتید و این فقط و فقط بخاطر عدم وجود انگیزه بوده.یکی از راه های ساده برای ایجاد انگیزه این است که به خودتان تلقین کنید که به آن موضوع علاقه دارید.

 

ضلع دوم یادگیری:دانش و اطلاعات

قدم دوم برای یادگیری کسب دانش و اطلاعات است.هر مطلبی را که بخواهید یاد بگیرید نیاز به دانش مربوط به آن موضوع را دارید.این دانش میتواند توسط استاد و مدرس به شما انتقال داده شود و یا این که خود شما به روش های مختلف مانند مطالعه کتاب،تماشای مستند و یا فیلم آموزشی و یا هرنوع روشی که اطلاعات کافی و لازم را به شما بدهد،این اطلاعات را به دست بیاورید!

کافیست شما انگیزه کافی برای یادگیری موضوع مورد نظر خود را داشته باشید تا به هرنحوی دنبال آموزش دیدن بروید.این دو کاملا به هم وابسته هستند.

انگیزه هست که شما را به دانشگاه و یا کلاس های آموزشی و یا باشگاه میکشاند.دانش و اطلاعت باید به مقدار کافی و به مقدار و نسبت مناسب به شما داده شود تا از یادگیری خسته نشوید.برای مثال برای یادگیری رانندگی با خودرو،شما ابتدا نیاز به یک انگیزه دارید.باید رانندگی کردن را دوست داشته باشید تا برای آموزش دیدن اقدام کنید.در مرحله بعد باید به دانش رانندگی دست پیدا کنید یعنی قوانین راهنمایی و رانندگی و نحوه استفاده از کلاچ و دنده و اصول آن ها را بدانید.اما این را هم بدانید که هرچقدر هم انگیزه داشته باشید و اطلاعات و دانش برای رانندگی کسب کنید،به هیچ عنوان نمی توانید راننده خوبی باشید.چرا؟چون ضلع سوم را باید به کار ببندید.

 

ضلع سوم یادگیری:تمرین و تکرار

تکرار،تکرار،تکرار!قدم نهایی برای هر نوع یادگیری،تمرین و تکرار آموخته ها است.شما در ابتدا با داشتن انگیزه و شور و هیجان اقدام به آموزش میکنید و توسط استاد و یا کتاب و هر ابزار دیگه ای آموزش می بینید و دانش کسب میکنید اما برای حفظ این دانش و اطلاعات باید تمرین داشته باشید.با تمرین و تکرار است که مهارت کسب میکنید.هرچقدر هم بمبارات اطلاعاتی بشوید، بدون تمرین و تکرار به هیچ نتیجه ای نمیرسید.

برای رانندگی صرفا با انگیزه و دانش نمیتوانید به راحتی برانید و باید بارها و بارها تمرین کنید و خودتان را در عمل ببینید.این قضیه خیلی مهمه که تمرین کنید.درسی که در مدرسه و دانشگاه میخوانید،اطلاعاتی که توسط استاد به شما داده میشود،بدون تمرین،هیچ نتیجه ای ندارد.شما در امتحان پایان ترم قبول نمی شوید مگر آن که تمرین کنید.هرچند که تمریناتتان خیلی کم باشد مثل تمرین شب امتحان!با این وجود باز هم به طور کامل یاد نمیگیرید و بعد از امتحان بیشتر مفاهیم را فراموش میکنید.

تمرین و تکرار عاملیست که جلوی فراموشی اطلاعات را میگیرد.فرق نمیکند که در مورد چه موضوعی دانش کسب کرده اید؛شاید مهارت های فردی باشد و شاید ورزش مورد علاقه شما یا درس و دانشگاه.فرقی ندارد که موضوع آن چیست،شما باید تمرین داشته باشید تا در آن موضوع حرفه ای بشوید و به طور کامل یاد بگیرید.

پس تا به اینجا فهمیدید که برای یادگیری،ابتدا نیاز به انگیزه و محرک،کسب دانش و اطلاعات و در آخر تمرین و تکرار نیاز دارید.این سه موضوع سه ضلع مثلث یادگیری هستند که باید در زندگی خود،برای پیشرفت خودتان و رسیدن به مراحل بالاتر و کسب موفقیت به کار ببندید.با رعایت موارد بالا مطمئن باشید هر موضوعی رو به راحتی یاد میگیرید و جالب تر از آن،این که هر موقع نیاز داشته باشید،میتوانید از آن اطلاعات استفاده کنید و به خاطر بیاورید و خیالتان از عدم فراموشی اطلاعات راحت باشد.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 نظر در “یادگیری ساده مطالب در سه گام

  1. Sara گفت:

    سلام استاد.مقالللتووون فوق العاااااددددس تا قبل اینکه این مقالرو بخونم نمیدونستم دلیل انجام یادگیری موقتم چیی بوده ولی مقاله پر محتوای شما جواب سوال منو به طور کامل داد….عالیی بود

    1. Erfan Kheilnezhad گفت:

      سپاسگزارم.خوش حالم که استفاده مفیدی داشتید.

پاسخی بگذارید