مقالات

زندگی نامه افراد موفق :بیل گیتس موسس مایکروسافت

بیل گیتس کیست؟

ویلیام هنری گیتس سوم معروف به بیل گیتس (بنیان گذار مایکروسافت)۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ در شهر سیاتل واشنگتن به دنیا آمد.گیتس یک کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر برجسته‌ی امریکایی است.در ادامه این مقاله داستان زندگی او را از خیل نژاد دات کام مطالعه میفرمایید.

گیتس در خانواده ای به دنیا آمد که تاریخچه ای سرشار از تجارت داشت.پدر پدربزرگش شهردار و نماینده مجلس ایالتی بود، پدربزرگش معاون رئیس کل یک بانک ملی و پدرش ویلیام هنری گیتس دوم وکیل دادگستری و یکی از سرشناسان شهر سیاتل است و مادر او آموزگار مدرسه و یکی از اعضا هیئت‌ مدیره یونایتد وی اینترنشنال بود که در امور خیره نیز فعالیت داشت.

بیل در اول زندگی‌ اش سرشار از جاه‌ طلبی و بلندپروازی و حس رقابت بود.والدینش که این وضعیت را دیدند او را در مدرسه ای معروف به نام لیک‌ ساید ثبت نام کردند. در همین جا بود که هسته اولیه مایکروسافت شکل گرفت.

مدرسه و کامپیوتر

موضوع از آنجایی شروع شد که او در بهار ۱۹۶۸ تصمیم گرفت دانش آموزان را با رایانه آشنا کند.آن زمان رایانه گرانتر از آنی بود که مدرسه بتواند یکی از آن را بخرد.به همین علت بچه ها برای اجاره یکسال رایانه به مدرسه کمک مالی کردند.این بچه‌ها، بیل گیتس و پل آلن که دو سال از گیتس بزرگتر بود و چند تای دیگر از رفقا بودند که همه الان برنامه‌ نویسان ارشد مایکروسافت هستند. آنها درس و مشق خود را رها کرده و روز و شبشان را توی اتاق رایانه مدرسه می‌ گذراندند.

در پاییز ۱۹۶۸ شرکت مرکز رایانه دفتری در سیاتل باز کرد.این شرکت رایانه را با زمان محدود به این مدرسه داد.هکرهای جوان چند بار بدون اجازه وارد سیستم شدند و نرم افزارهای امنیتی آن را خراب کردند. بدتر از همه این که فایل‌ هایی را که زمان استفاده آنها از رایانه در آن ثبت شده بود، دستکاری می‌ کردند. اما گند قضیه درآمد و شرکت هم آنها را از استفاده از رایانه محروم کرد.اما شرکت گیتس و آلن را استخدام کرد.

شرکت مرکز رایانه هم به آن ها گفت وقتی به اشکالات امنیتی رایانه ما پی بردید،آنها را درست کنید.در عوض،آنها وقت نامحدودی را می‌ توانستند با این رایانه سر کنند.برای آنها واقعاً اغواکننده بود.اواخر سال ۱۹۶۹ شرکت دچار مشکل مالی شد و آن ها باید از شرکت می رفتند.آن ها با هر تلاشی که بود یک کامپیوتر در واشنگتن جایی که پدر آلن کار می کرد پیدا کردند. به همین علت گروه مجددا کارش را از سر گرفت.

دوران تحصیل در دانشگاه

درسال ۱۹۷۳ بیل گیتس وارد دانشگاه هاروارد شد،اما دلش بیرون از دانشگاه کنار رایانه اش بود.او در هاروارد با استیو بالمر که در حال حاضر رئیس قسمت اداری مایکروسافت است آشنا شد.بالاخره آلن او را راضی کرد که شرکت تاسیس کنند اما گیتس هنوز مردد بود که دانشگاه را کنار بگذارد یا نه.تا اینکه یک روز آلن طرح جلد مجله پاپیولار الکترونیکس را دید: آلتیر ۸۰۸۰، نخستین ابزار میکرو رایانه‌ ای دنیا با مدل‌ های بازرگانی دست و پنجه نرم می‌ کند.

چند روز بعد، گیتس با شرکت MITS تماس گرفت و گفت که برای رایانه آلتیر یک نرم افزار به نام بیسیک نوشته ‌است. اما فقط خودش و آلن می‌ دانستند که این لافی بیش نبود.آن ها حتی یک خط هم برنامه ننوشته بودند!آن ها حتی یک آلتیر ۸۰۸۰ هم ندیده بودند.از وقتی شرکت به آن ها تمایل نشان داد تا وقتی که برنامه بدون ارور انجام شد ۸ هفته طول کشید.

گیتس فردای آن روز آلن به دفتر MITS رفت و برنامه را نشان داد. اما نکته جالب این بود که آنها این برنامه را با رایانه مدرسه لیک ساید نوشته بودند و برنامه داشت روی یک آلتیر ۸۰۸۰ بدون کوچک‌ ترین اشتباهی کار می‌ کرد.آلن حقوق برنامه Basic را به MITS فروخت و بیل گیتس هم از دانشگاه انصراف داد.

بیل گیتس و آلن در گذر زمان

تاسیس مایکروسافت

بیل گیتس در سال ۱۹۷۵ به همراه دوستش آلن شرکت کوچک مایکروسافت را با شعار در هر خانه یک رایانه ایجاد کرد.مایکروسافت قادر به برنامه سازی انواع زبان‌ها برای رایانه‌ های مختلف بود. در آن زمان مایکروسافت فقط ۴۰ کارمند داشت که شبانه روز به‌ شدت کار می‌ کردند و کل فروش آن فقط ۲٫۴ میلیون دلار در سال بود.

در سال ۱۹۸۰ شرکت آی بی ام نیز برای آنکه برای آنکه از بازار رایانه های شخصی پیشی بگیرد،تصمیم گرفت رایانه خود را که PC نام داشت وارد بازار کند.آی بی ام کار نرم افزار رایانه اش را به شرکت مایکروسافت واگذار کرد و قرار داد کوچکی با آن شرکت بست.رایانه های آی بی ام از پردازنده‌ های ۱۶ بیتی ۸۰۸۸ شرکت اینتل استفاده می‌ کرد. بنابراین مایکروسافت برای فروش زبان‌ های برنامه سازی خود به یک سیستم عامل ۱۶ بیتی نیاز داشت.

در آن زمان تیم پارسون در کارگاه خانه خود یک رایانه ۱۶ بیتی ساخته بود برای آن یک سیستم عامل ساده ۱۶ بیتی نوشت که نام DOS ۸۶ را برای آن انتخاب کرده بود. بیل گیتس کلیه حقوق سیستم عامل DOS ۸۶ را با قیمت ۷۵ هزار دلار بدست آورد.بیل گیتس و پل آلن سیستم DOS 86 را متناسب با رایانه‌ های شخصی آی‌ بی‌ ام تغییر دادند و امکانات بیشتری را به آن افزودند و از آن یک سیستم عامل قوی ۱۶ بیتی ساختند و آن را MS-DOS نامیدند و اینگونه بود که امپراتوری آقای بیل گیتس بر روی MS-DOS بنا شد.

مرد شماره یک جهان

طبق آخرین آمار بیش از ۹۵ درصد از دارندگان رایانه‌ های شخصی در سراسر جهان از محصولات مختلف مایکروسافت استفاده می‌ کنند.درحال حاضر بیل گیتس با بیش از ۱۰۵ میلیارد دلار دارایی،در صف ثروتمندترین مردان دنیا شناخته میشود.وی بیش از ۱۰ سال ثروتمندترین مرد خودساخته جهان بود.یکی از دلایل موفقیت مایکروسافت به گفته خود گیتس استخدام افراد باهوش در شرکت است.

بیل گیتس راه مادرش را ادامه داد و به همراه همسر خود چندین مؤسسه خیره در سراسر دنیا تأسیس کرد.او مدت زیادی را در آفریقا گذراند و به روش خودش به مردمان آن جا برای زندگی بهتر و باکیفیت تر کمک نمود.هم اکنون بیل گیتس همراه همسر و فرزندان خود در شهر سیاتل ساکن است.در حال حاضر مایکروسافت با بیش از چهل هزار کارمند در شصت کشور جهان یکی از موفق‌ ترین شرکت‌ های ایالات متحده آمریکا و یکی از راهبران صنعت رایانه است.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید