مقالات

زندگی نامه افراد موفق: جک ما خالق سایت علی بابا

جک ما کیست؟

جک ما ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۶۴ در شهر هانگژو چین (در جنوب شرقی چین)به دنیا آمد.او یک برادر بزرگ‌تر و یک خواهر کوچک‌تر داشت. جک و برادر و خواهرش در دورانی که حکومت کمونیستی در کشور چین حاکم بود زندگی می کردند این حکومت کشور را در انزوا فرو برده بود.خانواده‌ی جک ثروت زیادی نداشتند و نمی‌توانستند فرزندان خود را آنطور که باید و شاید از لحاظ مالی تأمین کنند.

جک ما در سال های کودکی همیشه با هم کلاسی هایش حتی افراد قوی تر از خود دعوا می کرد و ترسی از چیزی نداشت.او هنگام تحصیل با همسرش ژان یینگ اشنا شد.آن ها پس از فارغ التحصیلی با هم ازدواج کرده و هر دو به عنوان معلم شروع به کار کردند.

پس از اینکه درسال ۱۹۷۲ رییس جمهور آمریکا از شهر هانگژو دیدن کرد این شهر به کشوری توریستی تبدیل شد.جک هم چون به زبان انگلیسی علاقه زیادی داشت مسیر ۷۰ دقیقه ای را طی می کرد تا راه را به گردشگران نشان دهد و در ازای گردش رایگان از آن ها می خواست به او انگلیسی بیاموزند.نام مستعار جک نیز در آن زمان توسط یکی از گردشگران به او داده شد.جک ما چهار سال پیاپی در آزمون ورودی دانشگاه چین شرکت کرد و سرانجام با کارشناسی زبان انگلیسی فارغ التحصیل شد.

پس از فارغ‌ التحصیلی او شغل‌های زیادی را امتحان کرد و در نهایت به‌ عنوان استاد زبان انگلیسی و تجارت جهانی در دانشگاه دیانزی هانگژو مشغول به کار شد.حقوقی که ما در اولین شغل خود دریافت می‌کرد برابر با ۱۲ دلار در ماه بود.شاگردان ما در آن زمان،او را معلمی مهربان و دلسوز می‌دانند.جک ما پیش از آشنایی با اینترنت و فناوری شغل های زیادی را امتحان کرد و در اکثر آن ها ناموفق بود.او در یکی از مصاحبه هایش گفته که ۳۰ شغل را امتحان کرده است.او اولین بار در سال ۱۹۴۴ با اینترنت آشنا شد.یک سال بعد همراه دوست خود به آمریکا سفر کرد و آنجا بیشتر با اینترنت آشنا شد.

آشنایی با اینترنت

ما در اولین استفاده از اینترنت،نام چند نوشیدنی را جستجو کرد و با تعجب دید در نتایج نشان داده‌شده، اثری از وب‌ سایت‌های چینی نیست.در جستجوی بعدی،او اطلاعاتی در مورد کشور چین جستجو کرد و باز هم وب‌ سایت چینی پیدا نکرد.او و دوستانش تصمیم گرفتند وب‌سایتی در مورد کشور چین تأسیس کنند.

او اولین سایت خود را با طراحی ساده منتشر کرد.سایت او در ساعت ۹:۴۰ راه‌اندازی شد و او تا ساعت ۱۲:۳۰ تعدادی ایمیل از افراد مختلف دریافت کرد که می‌خواستند بیشتر در موردش بدانند.اینجا بود که این نابغه‌ی کسب و کار،متوجه ظرفیت بالای اینترنت شد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:داستان موفقیت مایکروسافت

جک ما به همراه همسر و یکی از دوستانش در سال ۱۹۹۵ شرکتی تاسیس کردند.آن‌ها با دریافت کمکی ۲۰ هزار دلاری، شرکتی برای طراحی وب‌سایت راه‌اندازی کردند. نام این شرکت، «China Yellow Pages» بود. در سه سال اول،شرکت آن‌ها درآمدی بالغ بر ۸۰۰ هزار دلار داشت.نکته‌ی جالب فعالیت جک ما در فضای اینترنت این است که او هیچ‌گاه یک خط کد هم ننوشته و حتی اولین کامپیوتر خود را در ۳۳ سالگی خریده است.

تاسیس سایت علی بابا

جک ما در سال ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ درشرکتی به عنوان مدیر مشغول به کار بود.او درسال ۱۹۹۹ استعفا داد و برای تاسیس شرکت علی بابا به هانگژو برگشت.او این سایت را با کمک ۱۸ نفر تاسیس کرد که سرمایه ی اولیه آن ها ۵۰۰ هزار یوآن بود.جک ما می گوید انتخاب نام سایت علی بابا الهام گرفته از داستان علی بابا و چهل دزد در کتاب هزار و یک شب است.

در اکتبر سال ۱۹۹۹ علی بابا دو بار و در مجموع ۲۵ میلیون دلار سرمایه‌ی خارجی جذب کرد.جک ما که به خوبی بر اینترنت مسلط شده بود چندین وب سایت دیگر راه اندازی کرد.Taobao ،Alipay ،Ali mama و Lynx،وب‌سایت‌هایی بودند که در سال ۲۰۰۳ به گروه علی بابا پیوستند.با پیشرفت سریع وب‌ سایت تائوبائو، ای‌ بی پیشنهاد خرید آن را به جک ارائه کرد اما او این پیشنهاد را نپذیرفت.مدتی بعد،او یک سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری از کمک موسس یاهو یعنی جری یانگ پذیرفت و ۴۰ درصد از سهام شرکت را به او داد.

درسال ۲۰۱۲ حجم معاملات وب سایت علی بابا افزایش چشم گیری کرد و به بیش از یک تریلیون یوآن رسید.سپس لقب مرد تریلیون یوآنی به جک ما داده شد.در سال ۲۰۱۴ ارزش این شرکت به بیش از ۲۳۰ میلیارد دلار رسید.به همین دلیل علی بابا به یکی از با ارزش ترین شرکت های فناوری در جهان تبدیل شد.جک هم اکنون بیش از ۳۷ میلیارد دلار دارایی خالص دارد و سومین فرد ثروتمند کشور چین محسوب میشود.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید