مقالات

زندگی نامه افراد موفق:جان کوم خالق واتساپ

جان کوم

جان کوم کیست؟

جان کوم بنیان گذار واتس آپ در نیمه شبی از سال ۱۹۷۶ در روستایی نزدیک شهر کیف پایتخت اکراین به دنیا آمد.خانواده جان کوم وضع مالی خوبی نداشتند و از قشر ضعیف جامعه به شمار می رفتند.پدر جان ادامه زندگی را در آن جا سخت و طاقت فرسا می دید.سرانجام تصمیم گرفت خانواده اش را به آمریکا بفرستد.

جان آن هنگام ۱۶ سال داشت و در یک فروشگاه در آمریکا مشغول به کار شد.بعد ها با کمک مادرش یک دکه فروش مواد غذایی راه انداخت.آن ها روز های سختی را سپری می کردند تا اینکه ۵ سال بعد از آمدنشان به آمریکا،پدر جان در اکراین در گذشت.مادر او هم بعد از مدت کوتاهی فوت کرد و فشار روحی بر جان جوان بیشتر و بیشتر شد.

جان در دبیرستان به برنامه نویسی علاقه مند شد.او پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان وارد دانشگاه شد اما آنجا دوام نیاورد و دانشگاه را ترک کرد و به استخدام شرکت یاهو درآمد.

جان با برایان اکتون که همکار او بود دوست بسیار صمیمی شد تا جایی که سرانجام باعث شد شغلی تمام وقت در آن شرکت برای خودش دست و پا کند.هرچند سر و کله زدن با تاسیسات زیر ساختی برای جان چیز جذابی نبود اما جان در آن شرکت حرفه خود را که برنامه نویسی بود ادامه داد.

خلق واتساپ

کامپیوتر،برنامه نویسی،شبکه و اینترنت،کلید واژه هایی که میخواست زندگی اش حول آن ها باشد.جان در سال ۲۰۰۹ پیش از آن که برنامه واتس آپ را به طور کامل بنویسد،کمپانی خود را در مانتین ویو به ثبت رساند و دعوت به همکاری کرد.نامی که جان برای نرم افزار خود گذاشت،اصطلاحی است که در میان مردم آمریکایی رواج دارد.واتس اپ به معنی “چه خبر؟” جان پس از اتمام نگارش نرم افزارش آن را برای سیستم عامل اپل بر روی اپ استور می گذارد.

البته نسخه ابتدایی نرم افزارش معایب بسیاری داشت.به همین علت جان تصمیم گرفت دیگر کارش را ادامه ندهد اما با واکنش شدید اکتون مواجه شد که اگر پا پس بکشی احمقی بیش نیستی!خودت رو جمع و جور کن،تلاشت را بیشتر کن و ادامه بده.جان سعی کرد معایب نسخه اولیه را در آپدیت بعدی برطرف کند.از آپدیت بعدی نه تنها واتس آپ اپلیکیشنی محبوب به شمار رفت بلکه نسخه سازگار آن برای سیستم عامل های اندروید،بلک بری و دیگر گوشی های نوین نیز وارد بازار شد.

جان و برایان بدون هیچ تبلیغی میلیون ها دلار از واتس اپ به دست آوردند.سادگی کار با واتس اپ و حذف تبلیغات درون برنامه ای آن از دلایل محبوبیت این نرم افزار بود.پیشنهاد های زیادی برای فروش نرم افزار واتس آپ مطرح شد.اولین پیشنهاد در سال ۲۰۱۲ رد شد.شرکت چینی و هندی با مبالغ ۲۰۰ و ۳۰۰ میلیون دلار قصد خرید آن را داشتند که حتی به آن پیشنهاد ها فکر هم نشد.در فوریه سال ۲۰۱۳ واتس آپ بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر و ۵۰ کارمند داشت.حتی پولی شدن واتس اپ مانع هجوم کاربران به آن نشده بود.

جان کوم و برایان اکتون

جان کوم و برایان اکتون

فروش واتساپ

حالا غول های سیلیکون برای خرید این نرم افزار صف کشیده بودند.پیشنهادده میلیاردی گوگل باعث شد فیس بوک دست به حرکتی جسورانه تر بزند.مذاکرات نهایی در خانه مارک زاکربرگ خالق فیسبوک انجام شد.ملاقاتی که فرصتی برای مرور خاطرات قدیمی هم بود.جان و برایان هردو چند سال پیش برای کار در فیسبوک اقدام کرده بودند.درخواستی که توسط فیسبوک رد شده بود حالا همان کمپانی برای خرید محصولشان پیشنهاد داده و هردو نفرشان را به عضویت هیات مدیره فیسبوک در آورده بود.

واتس آپ نهایتا در سال ۲۰۱۳ توسط فیسبوک خریداری شد.جان کوم ۴۵ درصد سهام واتس اپ را دارا بود.او به مردی ۷ میلیارد دلاری تبدیل شد و بر یکی از کرسی های هیات مدیره ی فیسبوک تیکه زد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:زندگی نامه استیو جابز خالق اپل

چه کسی بهتر از جان کوم می تواند الهام بخش شما در شروع کسب و کارتان باشد.کسی که واتس اپ را راه اندازی کرد و آن را به مبلغ ۱۹ میلیارد دلار به فیس بوک فروخت.وی خانواده فقیری داشت و توانست با تلاش و باور به خود،جایگاه مهمی در عرصه فناوری به خود اختصاص دهد.جان کوم با وجود گذشته تلخ آموخت زندگی می تواند چیز های جالبی داشته باشد به همین علت جهت گیری اش رو به آینده بود.

جان در یکی از مصاحبه هایش از به حقیقت پیوستن رویای آمریکایی اشاره می کند.رویایی که یک نوجوان فقیر که به سختی اموراتش را می گذراند را به مردی میلیاردر تبدیل کرد.میلیاردری که به سهم خود توانست ارتباط مردم با همدیگر را،نسبت به قبل راحت تر کند.او همچنین گفت که قصد دارد از هیات مدیره فیسبوک استعفا دهد و کارهایی را خارج از تکنولوژی انجام دهد که از انجام آن ها لذت می برد.برای مثال پورشه های نایاب را خریداری می کند و فریزبی بازی می کند و همچنان از کار کردن با واتس اپ لذت می برد منتها این بار از بیرون.

جان کوم جایگاه سوم در فهرست ثروتمند ترین کارآفرینان آمریکایی در مجله فوربس را به خود اختصاص داد.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید