مقالات

زندگی نامه افراد موفق : استیو جابز خالق اپل

زندگی نامه استیو جابز

افراد زیادی وجود دارند که گذشته بسیار تلخی داشته اند اما قوی تر از دیروز گام برداشته و به موفقیت رسیده اند.در ادامه چکیده ای از زندگینامه استیو جابز را در خیل نژاد دات کام مطالعه میکنید.
استیو جابز یک مخترع آمریکایی است که در موفقیت های کامپیوتر،اپل،تکنولوژی های جدید مثل آی پد و مک بوک نقش مهمی داشته است.
این بزرگ مرد از خالق ترین،هنرمندترین،ماهرترین و همینطور ثروتمند ترین افراد دنیاست.

دوران کودکی

آشنایی پدر و مادر استیو در دانشگاه آغاز شد.استیوجابز در ۲۴ فوریه سال ۱۹۵۵ در سان فرانسیسکو زمانی دیده به جهان گشود که پدر و مادرش هنوز با هم ازدواج نکرده بودند.
پدرش عبدالفتاح سوری و مسلمان بود.مادرش خوان هم اصالتا آلمانی-سوییسی بود.خوان فرزند خانواده ای مسیحی بود و علی رغم تلاش های زیاد نتوانست رضایت خانواده اش را برای ازدواج با یک مرد عرب مسلمان جلب کند.
رفته رفته مشکلات بیشتر شد تا پدر و مادر استیو به این نتیجه رسیدند که توانایی بزرگ کردنش را ندارند.آن ها پسر نوزاد خود را هنگامی که هنوز نامی نداشت برای فرزند خواندگی به خانواده ای از طبقه متوسط به نام های پل و کلارا بخشیدند.

پل یک مکانیک ماهر در کارخانه ساخت لیزر بود و کلارا نیز حسابدار بود.رفته رفته استیو بزرگ تر شد.پدرش پل همیشه او را تشویق می کرد همراهش به کارگاه برود و با وسایل الکتریکی کار کند.همین تجربه استیو موجب شد که او به الکترونیک علاقه مند شود.

استیو در مدرسه عادی در کالیفرنیا درس خواند.او به دلیل استعداد زیاد در سال چهارم دو سال را جهشی خواند و وارد دبیرستان شد.سرانجام در سال ۱۹۷۲ از مدرسه هومستد در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد.

استیو وارد کالجی به نام رید شد.سپس در یک دوره خوشنویسی در آن کالج ثبت نام کرد که عالقه زیادی به شرکت در آن دوره داشت.او پس از یک و نیم سال از کالج انصراف داد اما در دوره خوشنویسی شرکت می کرد.استیو معتقد بود این کلاس مهمترین کمکی بود که برای فونت ها و طرح های حروف اپل از آن کمک گرفته است.

استیو جابز

استیو جابز موسس اپل

تاسیس اپل

استیو جابز فردی گیاه خوار بود و یکی از دلایل انتخاب نام کمپانی اپل(سیب)گیاه خوار بودنش بود چرا که باور داشت سیب زنده،شوخ و آرام بخش است.او ابتدا در شرکت آتاری مشغول به کار بود.وظیفه او ساختن یک برد الکترونیکی برای یک بازی بود.وزنیاک مخترع و دانشمند آمریکایی،دوست استیو جابز بود که تحت تاثیر مقاله ای جعبه ی آبی را ساخت.
جعبه ی آبی سیستمی بود که می توانست با تکرار تن هایی سیگنال هایی را سیو کند.استیو جابز ایده ی فروش آن را مطرح کرد.بعد ها جابز گفت اگر جعبه ی آبی نبود اپلی هم نبود.

در سال ۱۹۷۶ وقتی جابز ۲۱ ساله و وزنیاک ۲۵ ساله بود شرکت رایانه ای اپل را در پارکینگ خانه پدر جابز بنیان گذاشتند.در سال ۱۹۷۹ وزنیاک نخستین کامپیوتر اپل ۱ را اختراع می کند به سرعت در این زمینه پیشرفت کردند و استفاده از آن برای کاربران خانگی رایج شد.در سال ۱۹۸۴ جابز مکینتاش را که اولین کامپیوتری بود که از رابط گرافیکی استفاده میکرد،طراحی کرد.

پیشنهاد مطالعه برای شما:زندگی نامه مارک زاکربرگ

در سال ۱۹۸۰ اپل عرضه ی اولیه ی سهام خود را در بازار بورس ارایه کرد و به سهامی عام تبدیل شد.هنگامی که اپل عمومی شد سرمایه ی بیش تری جذب کرد و افراد بیش تری از تاریخ را میلیونر کرد.جابز به دلیل یک سری مشکلات از کارش در شرکت اپل برکنار شد.او با اینکه بشدت ناراحت شد و به گفته خود: انگار بچه ام را از من گرفتند،اما از پا ننشست و شرکت نکست را تاسیس کرد.او کمپانی پیکسار را نیز از جرج لوکاس خرید.

با اینکه جابز در شرکت پیکسار موفق بود،شرکت نکست او برای فروش سیستم عامل خود با مشکل رو به رو شد و اپل آن را خرید.سال ها بعد جابز مجددا مدیر عامل شرکت اپل شد و آن را احیا کرد.

استیو جابز یک جمله ی معروف دارد که می گوید:این که ثروتمند ترین مرد خوابیده در قبرستان باشم برایم مهم نیست.من هدفم این است که وقتی شب سرم را روی زمین می گذارم به خودم بگویم امروز یک کار خیلی عالی انجام دادم.انسان های متفاوت،متفاوت رفتار خواهند کرد و اثرات متفاوتی نیز بر بر جای خواهند گذاشت.

استیو جابز از این دسته افراد بود که با عقاید خود توانست قله های موفقیت را فتح کند.همانند استیو جابز افراد بسیاری وجود دارد که باور موفقیت را درون خود پرورش داده و باور شکست را از خود دور کرده اند.استیو جابز سرانجام در ۵ اکتبر سال ۲۰۱۱ در سن ۵۶ سالگی به دلیل بیماری سرطان از دنیا رفت.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

نوشته های مرتبط

پاسخی بگذارید